موقعیت گرجستان در اتحادیه اروپا :

گرجستان یکی از کشورهایی منطقه قفقاز است که در هر دو قاره اروپا و آسیا واقع شده  همچنین یکی از اهداف دولت  گرجستان، عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو است؛ گرجستان در حال حاضر عضو ناظر در اتحادیه اروپا و عضو  ناتو می‌باشد دو پایگاه بزرگ ناتو در ارواپای شرقی در این کشور واقع شده  و گرجستان  همکاری‌های زیادی با این دو سازمان دارد به گونه ای که  قوانین گرجستان نیز مطابق قوانین اتحادیه اروپا می باشد .

مذهب مردم گرجستان :

مردم گرجستان اکثرا مسیحی بوده و پیرو کلیسای ارتودوکس می باشند ولی مذاهب دیگری همچون عبری و مسلمان نیز در قالب اقلیت های مذهبی در این کشور زندگی میکنند  .

قدمت حضور انسان در این سرزمین  به ۱٬۸۰۰٬۰۰۰ (یک میلیون و هشتصد هزار) سال پیش می‌رسد که گروهی از انسان‌های نخستین موسوم به انسان گرجی در آن می‌زیسته‌اند. گرجستان یکی از قدیمی‌ترین کشورها و یکی از غنی‌ترین فرهنگ‌ها را داراست.
واحد پولی : لاری

اختلاف ساعت :

ساعت گرجستان نیم ساعت از ایران جلوتر است .یعنی اگر به طور مثال ساعت ایران 9:00 صبح باشد ساعت در همان زمان در گرجستان 9:30 صبح است .

گرجستان در زمان باستان با نام ایبریا شناخته می‌شده ‌است و امروزه در اکثر زبان‌ها با اشکال گوناگون واژه یونانی ( گِئُرْگیا (Georgia به معنای “کشاورزی شناخته می‌شود.

آب و هوای گرجستان :

شاید کمتر سرزمینی با این محدودیت مساحتی را بتوان یافت که بشود همزمان چهار فصل را در آن مشاهده کرد بطوری‌که در یک زمان درکناره‌های دریای سیاه هوای تابستانی در میان نخل‌های حکم فرماست؛ در تپه ماهورهایش آب و هوایی کوهپایه ای  و در کوهستان هایش ، مه غلیظ همراه با بارش برف و باران ! ! ! . به همین دلیل است که از دیر باز گرجستان یکی از اصلی ترین مکان های توریستی شرق اروپا بوده و هست .

زبان :

زبان گرجی یا همان کارتولی زبان رسمی کشور گرجستان است و با الفبای کارتولی  نوشته می‌شود که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان می‌باشد. این الفبا دارای 33 حرف بوده  و برخی بر این باورند که نوع نوشتار حروف کارتولی برگرفته از پیچ تاب های تاک های انگور است .

به گرجی : საქართველო، ساکارْتْوِلُ) کشوری است در منطقه  قفقاز اوراسیا. این کشور در سرحد آسیای غربی و اروپای شرقی قرار دارد.
همسایه ها : گرجستان از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان، و از جنوب‌شرق با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است .
.پایتخت:  تفلیس ، بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر گرجستان است. دومین شهر گرجستان از لحاظ جمعیت باتومی مرکز منطقه خودمختار آجاراست .
مساحت گرجستان :
۶۹٬۷۰۰ مترکیلومربع (۲۶٬۹۱۱ مایل‌مربع)
جمعیت گرجستان :
جمعیت گرجستان در سال 2017 در حدود 4.700.000 نفر بوده‌است.
گرجستان یک جمهوری متمرکز، نیمه‌ریاستی است و حکومت آن از طریق دموکراسی نیابتی انتخاب می‌شود.

درباره گرجستان
درباره گرجستان

اقتصاد گرجستان:

شفافیت های مالی : براساس اعلام بانک جهانی گرجستان بین 10 کشور برتر در شفافیت های مالی و اقتصادی است همچنین بر اساس اعلام همین سازمان میزان فساد در این کشور بسیار پایین بوده به گونه ای که باعث شده سرمایه گذاری در این کشور جزو کم ریسک ترین سرمایه گذاری ها باشد .

بهترین مکان برای شروع کسب و کار:

بر اساس گزارش بانک جهانی، جورجیا در رتبه 15 کشور برتر جهان برای استارت آپ ها وشروع کسب کارههای کوچک و بزرگ است .

سیاست مالیاتی معقول:

براساس گزارش سالانه مالیات بر ارزش افزوده و اصلاحات مالی 2009، که توسط Forbes Business & Financial News منتشر شد، گرجستان چهارمین کشور در خصوص میزان کم  مالیات بر درآمد است به طوری که  این  کشور پس از قطر، امارات متحده عربی و هنگ کنگ کمترین مالیات بر درآمد را دارا است.

موقعیت استراتژیک:

موقعیت فوق استراتژیک گرجستان به گونه ای است که این کشور را دروازه اروپا نامیده اند . این موقعیت باعث شده تا گرجستان دسترسی آسانی به  بازارهای اروپا ، آسیای مرکزی ، خاورمیانه و حتی آفریقا داشته باشد در واقع گرجستان حلقه کلیدی برای حمل و نقل به اروپا و اسیای مرکزی است .

محیط اقتصادی پایدار:

درسال های اخیر، تولید ناخالص داخلی گرجستان روندی رو به رشد داشته است. رشد ناخالص داخلی گرجستان که اغلب برپایه صنعت توریسم ، مسکن و مالیات میباشد درسال 201 رشدی بالغ بر 5.45% نسبت به مدت مشابه آن درسال گذشته داشته است .

سیاست اقتصادی لیبرال و آزاد بازار:

دولت گرجستان اصلاحات را در سیاست و همچنین در زمینه مقررات به اجرا گذاشته است که این امر باعث گردیده که ، گرجستان یکی از لیبرال ترین سیاست های تجاری در جهان را داشته باشد ، که نشان دهنده تسهیل تجارت خارجی و ، تعرفه واردات کم و مقررات حداقل است.

چشم اندازهای پیشرفت اقتصادی :

تمامی موارد فوق و همچنین امضای توافقنامه با اتحادیه اروپا و انجام اصلاحات اقتصادی منجر به  بهبود اقتصاد پایدار و حرکت بیشتر به سمت یک اقتصاد کارآمد شده است .سیاست های اقتصادی گرجستان  از طریق حذف تعرفه ها و طرح های تشویقی باعث شده چشم انداز روشنی جهت سرمایه گذاری در این کشور زیبا بوجود آید .

زیرساخت های توسعه یافته :

یکی از اولویت های مهم دولت گرجستان، عملکرد هماهنگ در زمینه های حمل و نقل، نوسازی و نوسازی زیرساخت های حمل و نقل مطابق با استانداردهای بین المللی است. دولت گرجستان پروژه های زیربنایی مهمی را اجرا می کند که باعث شده  ظرفیت حمل بار از طریق گرجستان افزایش بیابد به عنوان مثال افتتاح مسیر ریلی خط راه آهن باکو – تفلیس – قارص در سال 2017 است این مسیر ریلی جدید تقریبا ۸۵۰ کیلومتر می باشد به صورتی که ۵۰۴ کیلومتر از آن از آذربایجان میگذرد و سه کشور آذربایجان، گرجستان و ترکیه را بهم متصل می نماید. بر حسب پیش بینی این مسیر ریلی قادر خواهد بود سالانه  ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بار و یک میلیون نفر مسافر را جابجا نماید.